කොන්ක්‍රීට් හා කපරාරු කිරීමේ කටයුතු සඳහා සෝදාගත් මුහුදු වැලි අපට වඩාත් සුදුසු ද?

කොන්ක්‍රීට් හා කපරාරු කිරීමේ කටයුතු සඳහා සෝදාගත් මුහුදු වැලි අපට වඩාත් සුදුසු ද?

සමාජයේ ව්‍යාප්තිය සඳහා වැලි ඉතා වැදගත් ඛනිජයක් බවට පත්ව ඇත. එය වීදුරු සඳහා පමණක් නොව කොන්ක්‍රීට් සෑදීම, මාර්ග පිරවීම, ගොඩකිරීම් සහ ගොඩනැගිලි තැනීම සඳහා භාවිතා කරයි. මෙහි වාර්තා කර ඇති පර්යේෂණ අක්වෙරළ වැලි මත වන අතර එය ලබා ගත හැකි, නිස්සාරණය කිරීමේ පහසුව, පාරිසරික බලපෑම සහ පිරිවැය සම්බන්ධයෙන් ගංගා වැලි සඳහා වන විකල්පයන්ගෙන් වඩාත්ම ශක්‍ය යැයි සැලකේ.

මෙම අධ්‍යයනය කොන්ක්‍රීට් සඳහා කදිම එකතුවක් ලෙස ගංගා වැලි වෙනුවට ආදේශකයක් ලෙස වෙරළ / මුහුදු වැලි භාවිතා කිරීමේ යෝග්‍යතාවය අත්හදා බලයි. සෝදාගත් මුහුදු වැලි කොන්ක්‍රීට් හා කපරාරු කිරීමේ කටයුතු සඳහා වඩාත් සුදුසු බව පර්යේෂණාත්මක ප්‍රති results ලවලින් පෙනී යයි. 100% ගංගා වැලි කොන්ක්‍රීට් හා සසඳන විට, 50 සහ 100% මුහුදු වැලි කොන්ක්‍රීට් වල ගංගා වැලි වෙනුවට ආදේශ කිරීම සම්පීඩක, බෙදීම් සහ නම්යශීලී ශක්තිය අඩු කරයි.

 

REFERENCE:
EXPERIMENTAL STUDY ON CONCRETE USING SEA SAND AS FINE AGGREGATE : Mahendran1 , K. Godwin1 , T. Gnana Selvan1 and M. Murugan2 1 Undergraduate Students, Civil Department, V V College Of Engineering, Tamil Nadu, India. 2 Associate Professor, Civil Department, V V College Of Engineering, Tamil Nadu, India.
Link: https://www.ijser.org/researchpaper/EXPERIMENTAL-STUDY-ON-CONCRETE-USING-SEA-SAND-AS-FINE-AGGREGATE.pdf

අපට ශ්‍රී ලංකාවේ සේදූ මුහුදු වැලි මිලදී ගත හැක්කේ කොතැනින්ද?

ප්‍රධාන ව්‍යාපෘතිය මුතුරාජවේල හි පිහිටා ඇති අතර මුතුරාජවේල, මුදුන් එල කෙලනියා, නවාල කිරිමණ්ඩල මාවත සහ අත්තිඩිය යන ස්ථානවල අලෙවිසැල් හතරක් ස්ථාපිත කර ඇත.

  • Sieved Sand at Muthurajawela – Rs. 6,900/- (Per Cube)
  • All prices are subjected to a GSMB (Royalty fee) of Rs. 385/- per Cube

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *