ශ්‍රී ලංකාවේ දේපළ වෙළඳපොලේ පිරිහීමෙන් බලපෑමට ලක්වන්නේ කවුද? සහ කෙසේද?

ශ්‍රී ලංකාවේ දේපළ වෙළඳපොලේ පිරිහීමෙන් බලපෑමට ලක්වන්නේ කවුද? සහ කෙසේද?

පසුබෑම යනු ඕනෑම රටක අපගේ දේපල වෙළඳාම් චක්‍රයේ ස්වාභාවික කොටසකි, නමුත් එහි ප්‍රතිලයක් ලෙස සිදුවන දේ වෙනස් වේ. දේපල වෙළඳාම් වෙළඳපොළ ඇතුළුව ආර්ථිකය ක්‍රියාත්මක වන්නේ චක්‍රයක් ලෙසය. වර්ධන හා ආර්ථික ව්‍යාප්තියේ කාල පරිච්ඡේදයන් පවතින අතර ඉන් පසුව ලෝකයේ ආර්ථික පසුබෑමක් දක්නට ලැබේ. ආර්ථික හෝ දේපල වෙළඳාම් අවපාතයක් අකමැති වුවද එය අපේ රටේ දේපල වෙළඳාම් චක්‍රයේ ස්වාභාවික කොටසකි. අවපාතයක් තුළ සිදුවන්නේ කුමක්ද සහ ඒවා දේපළ වෙළඳාම් කර්මාන්තයට බලපෑම් කරන්නේ කෙසේද, ආර්ථික අවපාතයක් තුළ ඇති අවස්ථාවන් මොනවාද සහ දේපල වෙළඳාම් අවපාතයකදී සාමාන්‍යයෙන් ප්‍රතිලාභ ලබන්නේ කවුද? යන්න අප තේරුම් ගත යුතුයි.

වෙළඳපල අවපාතයකදී කුමක් සිදුවේද?

දේපල වෙළඳපල අවපාතයක් තුළ, ආර්ථිකය පසුබෑමට ලක්වන අතර ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් මන්දගාමී වේ. සාමාන්යයෙන්,

  • දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයේ (GDP) වර්ධනය අඩු වේ·
  • විරැකියාව වැඩිවේ.
  • කොටස් වෙළඳපොල සහ දේපළ වෙළඳාම් ඇතුළු මූල්‍ය වෙළඳපොළ මිල අස්ථාවරත්වයක් අත්විඳියි.
  • බැංකු සහ ණය දෙන ආයතන ඔවුන්ගේ ණය දීමේ නිර්ණායකයන් ශක්තිමත් කරන අතර උකසක් ණය ලබා ගැනීම වඩාත් අපහසු වන අතර සමහර විට ලබා දෙන ණය ප්‍රමාණය අඩු කරයි.
  • නව නිවාස ව්‍යාපෘති හෝ නව ඉදිකිරීම් නතර වේ. ජාතික ණය වැඩි කරමින් රජය වෙළඳපොළට මැදිහත් වේ.
  • අඩු උකස් අනුපාත ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා මහ බැංකු වේ සංචිතය අනුපාතය අඩු කළ හැකිය.

පසුබෑම සිදුවන්නේ විවිධ සාධක නිසා වන අතර අතීතයේ අවපාතයක් ඇතිවීම අද දිනට හේතු විය හැකි දෙයක් නොවේ. මෙම හේතුව නිසා, දේපල වෙළඳාම් වැනි වෙළඳපල අවපාතයේ හේතුව, බරපතලකම සහ ස්ථීරභාවය මත පදනම්ව විවිධ ආකාරවලින් බලපානු ඇත.

ආර්ථික අවපාතයක්

ආර්ථික අවපාතය

 අවපාතයක් ඇති කරයිද?

සෑම ආර්ථික අවපාතයක්ම අදහස් කරන්නේ නිවාස වෙළඳපොල බිඳ වැටෙනු ඇති බවයි. උපප්‍රයිම් උකස් කිරීම් සහ උකස් පිටුබලය සහිත සුරැකුම්පත් වැරදි ලෙස කළමනාකරණය කිරීම හේතුවෙන් ආරම්භ වූ මහා අවපාතය, දේපල වෙළඳාම් නිවාස මිල මාස කිහිපයකින් 5% සිට 10% දක්වා පහත වැටීමට හේතු විය හැකිය. මේ ආකාරයේ නිවාස අවපාතයක් මීට පෙර කවදාවත් දැක නොතිබූ අතර 2008 මූල්‍ය අර්බුදයේ දී සිදු වූවාක් මෙන් සියලු වෙලඳපොලවල් කඩා වැටෙනු ඇතැයි පොදුවේ අවපාතයක් අදහස් කරන බව බොහෝ දෙනා විශ්වාස කිරීමට හේතු වී තිබේ. නමුත් එය එසේ නොවේ.

දේපල වෙළඳාම් පසුබෑම බොහෝ සාධක නිසා සිදුවිය හැකිය එනම්,මිල ඉහළ දැමූ විට සුඛෝපභෝගී නිවාසවල මිල තවදුරටත් දැරිය නොහැකි ය. එහි ප්‍රතිපලයක් වශයෙන්, ණයට ගැනීමට හෝ මිලදී ගැනීමට කිසිවෙකුට නොහැකි බැවින් ඉල්ලුම අඩු වී ඇති නිසා මිල ගණන් පහත වැටේ.අතිරික්ත සැපයුමකින් කිසියම් වෙළඳපලක හෝ දේපල වෙළඳාම් අංශයක ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් වල ඉල්ලුම අඩුවීම.

උකස් අනුපාතයන් දිගු කාලයක් තිස්සේ අඩු වීම හෝ ලිහිල් ණය දීමේ ප්‍රතිපත්ති වලින් උකසක් ලබා ගැනීම පහසු කරවීම, නිවාස සඳහා ඉහළ ඉල්ලුමක් ඇති කරයි.

දැඩි ආර්ථික අවපාතයක් වන අතර එය නිවාස සඳහා ඇති ඉල්ලුම අඩු කරන අතර ඉහළ විරැකියාව සහ වෙළඳපොලේ අස්ථාවරත්වය හේතුවෙන් වියදම්වලට සාපේක්ෂව ඉතුරුම් වැඩි කර ගැනීමට පාරිභෝගිකයින් පෙළඹී ඇත.

ආර්ථික අවපාතය දේපල වෙළඳාම් කෙරෙහි බලපාන්නේ කෙසේද?

පොදුවේ ගත් කල, අවපාතයක් සාමාන්‍යයෙන් නිශ්චල දේපල වටිනාකම් අඩු වීමට හේතු වන්නේ නිවාස හෝ ආයෝජන දේපල සඳහා අඩු ඉල්ලුමක් පවතින බැවිනි. කුලී නිවැසියන් නව නිවසක් කුලියට ගැනීමට හෝ මෙම කාලය තුළ පදිංචියට යාමට ඇති ඉඩකඩ අඩු බැවින් මිනිසුන්ට වැටුප් අඩු කිරීමට හෝ රැකියා විරහිත තත්ත්වයක් ඇති විය හැකි බැවින් නිවස සඳහා ගෙවිය යුතු කුලී අඩු වේ. මිනිසුන්ට තම උකස ගෙවීමට අපහසු බැවින් ඉක්මනින් කරන විකුණුම් සහ අත්පත්කර ගැනීම් වැඩි වේ. ඉහත උදාහරණය පොදු ප්‍රතිපලයක් වන අතර, අවපාතයට හේතුව සහ දේපළ වෙළඳාම් වෙළඳපොළ සහ අංශය මත පදනම්ව ඇතැම් දේපල වෙළඳාම් වෙනස් ආකාරයකින් බලපානු ඇති බව සැලකිල්ලට ගැනීම වැදගත්ය. නිදසුනක් වශයෙන්, වර්තමාන වෙළඳපොලේ, බොහෝ නාගරික ප්‍රදේශවල දේපල විකුණුම් මිල අධික ලෙස සලකනු ලැබේ, එහිදී අගය අනුපාත සහ නිවාස වටිනාකම් වැටුප් වර්ධනකවල ප්‍රමාණයට නොගැලපේ. වෙනත් වෙළඳපලවල ඇතැම් දේපල වෙළඳාම් අංශවල අතිරික්ත සැපයුමක් ඇත. උදාහරණයක් ලෙස සිල්ලර වෙළඳපොල සඳහා වෙන් කරන ලද ප්‍රදේශය, ඉහළ මහල් නිවාස සංකීර්ණ හෝ ස්වයං ගබඩා ඒකක වැනි වාණිජ දේපළ වෙළඳාම් ඔවුන් සතුව තිබිය හැකිය. නිවාස වෙලඳපොල දැඩි වන විට, මෙම වෙළඳපොළවල් සහ අංශවලට දැඩි ලෙස බලපානු ඇත.

දේපල වෙළඳාම් වෙළඳපලක අවපාතය තුළ ප්‍රතිලාභ ලැබෙන්නේ කාටද?

දේපළ වෙළඳාම් වෙළඳපලක අවපාතයක් තුළ හොඳම දේ කරන පුද්ගලයින් නම්, තම නිවසේ හෝ ආයෝජන දේපළවල කොටස්, ඉහළ ද්‍රවශීලතාවයක් සහ ප්‍රමාණවත් මුදල් ප්‍රවාහයක් හෝ මුදල් සංචිතයක් ඇති අය හා මුදල් හිඟයක් තිබුණද ණය බැඳීම් ගෙවීමට කෙටි කාලයක් සඳහා මුදල් හෝ ආදායම ඇති අය දේපල වෙළඳාම් වෙළඳපලක අවපාතය තුළ ප්‍රතිලාභ ලබා ගනී.

වෙළඳපල අවපාතයකදී ණය දීම බොහෝ විට සීමා කර ඇති බැවින් සාම්ප්‍රදායික මූල්‍ය ආයතනයකින් උකසක් ලබා ගැනීම විකල්පයක් නොවනු ඇත. එබැවින්, වටිනාකම් අඩු වූ විට දේපළ මිලදී ගැනීමට ප්‍රාග්ධනයක් ඇති ආයෝජකයින්ට සහ නිවාස හිමියන්ට බොහෝ විට හැකි වනු ඇත.

දේපල වෙළඳාම් ආයෝජකයින් ආර්ථික අවපාතයකට සූදානම් වන්නේ කෙසේද?

ආර්ථික අවපාතයක් පෙනෙන්නට තිබේ නම්, ආයෝජකයින් ඔවුන්ගේ ණය බැඳීම් අඩු කිරීමට සැලසුම් කළ යුතුය. ඔබ වැඩිපුර වියදම් කර ඇත්නම්, ඔබේ ද්‍රවශීලතාවය වැඩි කර ගැනීම සඳහා යම් වත්කම් විකිණීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබට ආදායම් අහිමි වුවහොත් මුදල් අතිරික්තයක් තිබිය යුතුය. දේශීය වෙළඳපොළේ ශක්තිය සහ ඔබේ වත්කම් වර්ගවල සැපයුම සහ ඉල්ලුම ද තක්සේරු කරන්න. කිසිවක් සැබවින්ම අවපාත-සාක්‍ෂි නොවේ, නමුත් බොහෝ අවස්ථාවන්හිදී, විවිධ ආයෝජන හරහා විවිධාංගීකරණය කිරීම ඔබේ අවදානම් අඩු කිරීමට සහ පසුබෑමකදී ඔබේ පාඩු අවම කිරීමට උපකාරී වේ.

වෙළඳපල කඩාවැටීමෙන් පමණක් නොනැසී සිටින්න: “සමෘද්ධිමත් වන්න”! කොටස් වෙළඳපොල පිස්සු වැටෙන විට කලබලයට පත් නොවීම දුෂ්කරය, නමුත් ඔබ දේපල වෙළඳාම් සඳහා ආයෝජනය කරන්නේ නම් එය බෙහෙවින් පහසුය. දේපල විකිණීමෙන් ඉහළ ප්‍රතිලාභ ලැබිය හැකිවා පමණක් නොව, අඩක් අස්ථාවරත්වය සමඟද ඔබට එය කළ හැකිය. ඔබ ස්ථාවර, බහු වාර්ෂික දේපල වෙළඳාම් සංවර්ධනය සඳහා ආයෝජනය කරන විට, මෙම ආයෝජනවල වටිනාකම වෙළඳපල වෙනස්කම් වලට යටත් නොවේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *