දඹුල්ල ලෙන් විහාරය

දඹුල්ල ලෙන් විහාරය

දඹුල්ල යනු ශ්‍රී ලංකාවේ සංස්කෘතික ත්‍රිකෝණයේ උරුම ස්ථානයකි. මෙහි ඇති වැදගත් උරුමය වන්නේ බිතුසිතුවම් හා මූර්ති සහිත ජීවන පර්වත ගුහා පහකි. ක්‍රි.පූ තුන්වන සියවසට අයත් බ්‍රාහ්මණ පූර්ව සෙල්ලිපි සහ දහඅටවන සියවසේ බිතුසිතුවම් දිගු කාලයක් පුරා මිනිස් ක්‍රියාකාරකම් පිළිබිඹු කරයි. 1991 දී යුනෙස්කෝව විසින් මෙය ලෝක උරුමයක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී. 1982 සිට 1998 දක්වා බිතුසිතුවම් සංරක්ෂණය මධ්‍යම සංස්කෘතික අරමුදලේ දඹුල්ල ව්‍යාපෘතිය මගින් සිදු කරන ලදී. බිතුසිතුවම් පිළිබඳ එකම පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථානය සහ බිතුසිතුවම් සංරක්ෂණ මූලස්ථානය ලෙස ක්‍රියාත්මක වන දඹුල්ල ව්‍යාපෘතිය ශ්‍රී ලංකාවේ එකම බිතුසිතුවම් කෞතුකාගාරය පවත්වාගෙන යයි. මීට අමතරව, අවට පන්සල්වල බිතුසිතුවම් සංරක්ෂණය සිදු කරනු ලබන්නේ දඹුල්ල ගුහා විහාරය කේන්ද්‍ර කර ගත් මෙම ව්‍යාපෘතිය මගිනි.

යොමුව: http://www.ccf.gov.lk/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *